You are on page 1of 10

PRIPREMA ZA AS

Datum: 27. 09. 2010. Student: Marijana Kova Razred: sedmi razred osnovne kole Predmet: srpski jezik Tip asa: usvajanje novog gradiva Nastavna jedinica: narodna bajka Zlatna jabuka i devet paunica Oblici rada: frontalni i individualni Nastavne metode: dijaloka, monoloka, tekstovna, metoda problemske
nastave

Nastavna sredstva: itanka, nastavni listidi

CILJEVI (Zadaci asa)

Obrazovni: usvajanje znanja o karakteristikama usmene bajke kao vrste narodne knjievnosti putem temeljne analize bajke Zlatna jabuka i devet paunica. Vaspitni: podsticanje kreativnosti i mate kod uenika kao i primenjivanje
pounih elemenata bajke u stvarnom ivotu.

Funkcionalni: izazivanje samostalnih literarnih pokuaja uenika kao i njihovo


osposobljavanje za samostalno tumaenje narodne bajke.

Vremenska struktura casa

Prvi as:
Uvodni deo-15 minuta Glavni deo- 30 minuta

Drugi as:
Glavni deo-30 minuta Zavrni deo- 15 minuta

Uvodni deo: u uvodnom delu asa nastojadu da zainteresujem uenike za bajku


kao vrstu narodne knjievnosti, motiviem ih na zajedniku interpretaciju bajke Zlatna jabuka i devet paunica, kao i na upoznavanje sa njenim osnovnim karakteristikama. Ovo bi bio dvostruko relevantan deo asa: motivacijski kao i radi usmeravanja miljenja prilikom razumevanja ove bajke.

Glavni deo: u ovom delu asa pozabavidemo se interpretacijom bajke Zlatna jabuka i devet paunica. Putem zajednike analize uenici de se upoznati,
pomodu konkretnih primera, sa osnovnim osobinama narodne bajke i stedi sposobnost samostalne analize i razumevanja drugih bajki ovog tipa to svakako slui i obrazovnom i funkcionalnom cilju asa. Osim toga to de uenici proiriti svoje znanje o narodnoj knjievnosti ova bajka de posluiti takoe i kao dobra motivacija da razvije kod njih interesovanje za mitologiju i obiaje srpskog naroda koji su u tesnoj vezi sa ovom fantastinom narodnom pripovetkom.

Zavrni deo: u zavrnom delu uenici de imati priliku da izraze svoje osobeno
miljenje o ovoj bajci i iznesu subjektivne zakljuke. Pored toga vano je ukazati na pouke i mudrosti bajke, u emu je zapravo i sadrana njena najveda lepota, koje slue vaspitnom cilju asa.

PRVI AS

Da bi uspeno motivisala i zainteresovala uenike za razumevanje i interpretaciju bajke Zlatna jabuka i devet paunica posluidu se jednom malom igrom asocijacije u kojoj de uenici dajudi tane odgovore i reavajudi zagonetke dolaziti do odgovora, tj. osnovnih karakteristika bajke koji de ih na samom kraju navesti na krajnji odgovor, da je re o narodnoj bajci. Prvo du podeliti razred u tri takmiarske grupe i izabrati po jednog dobrovoljca, predstavnika svake grupe, koji de govoriti u ime svoje grupe kako bi se izbegla buka na asu. Svima du podeliti nastavne listide sa zagonetkama i ilustracijama na kojima de upisivati tane odgovore i koji de im kasnije posluiti kao mali podsetnik osobina ove knjievne vrste. Kada su uenici motivisani i spremni za zajedniki rad, postavidu im pitanje: Da li ste do sada imali prilike da se susretnete sa narodnom bajkom? ta je to to vam se najvie dopada kod ove vrste? Zatim, najavljujem nastavnu jedinicu i govorim da demo se pozabaviti na primeru bajke Zlatna jabuka i devet paunica o svim ovim stvarima koje smo pomenuli u uvodnom delu asa. Izraajno i glasno du proitati odlomak iz ove bajke kako bih im to bolje pribliila lepotu usmene bajke koja se nekada prenosila s kolena na koleno iskljuivo putem ive rei. Sada kada svi znaju o emu je re u ovoj bajci upitala bi ih uenike: ta je

to za im je mladi princ toliko tragao? ta ga je toliko motivisalo i odravalo u svom cilju da pronae svoju paunicu i kakav je on ovek? Zbog ega je on izgubio svoju paunicu i kakva su njegova braa? Zato glavni junak na svom putu nailazi na neprijatelje i zbog ega? Kada smo kroz razgovor o bajci doli do
mogudeg odgovora da je princa motivisala na ovaj poduhvat neizmerna ljubav prema devojci- paunici i da su njegova zavidna brada uinila da on izgubi svoju ljubav, nastojadu da ih usmerim da pristupe ovoj bajci sa stanovita njenih osnovnih osobina, karakteristinih za vedinu bajki ovog tipa. Prvo na ta du im obratiti panju jeste fantastini sadraj ove prie koji je izdvaja od obine pripovetke. Upitadu ih: Da li moete da prepoznate u ovoj

bajci koji su to fantastini motivi a koji su realni? Da li primeujete da se oni u

bajci prepliu meusobno inei jedan poseban svet? Kada razgovorom doemo do odgovora da su fantastini motivi jabuka i paunice upitadu ih: Koja su to njihova osnovna natprirodna svojstva? Da li su ta njihova svojstva pozitivna ili negativna i kakvu svrhu imaju?
Kada su uenici shvatili u potpunosti fantastian svet bajke obratidemo panju na slededu osobenost narodne bajke, a to je njena sloena i ustaljena kompozicija. Prvo to bih upitala uenike jeste to da li bi mogli da podele ovu

bajku na neke segmente koji su iskljuivo vezani za samog junaka i njegovo putovanje? Da li primeuju da se putovanje junaka realizuje kroz nekoliko faza, a to su: inicijalna ili uvodna( uvanje jabuke i zaljubljivanje naeg junaka u prelepu princezu- paunicu koja je polu fantastino a polu stvarno bie), zatim medijalna ili sredinja faza( putovanje glavnog junaka u potrazi za voljenom princezom, njegov susret sa preprekama i neprijateljima koje on mora da prevazie da bi doao do eljenog cilja) i finalna ili zavrna( posle dugog putovanja junak pronalazi dvorac u kome ivi njegova paunica , oni se venavaju i ive zajedno u srei i veselju). Ova tri osnovna segmenta koja ine
kompozicionu celinu bajke ine ustaljenu kompoziciju narodne bajke koja je direktno vezana za junaka i njegov razvoj kroz bajku. Takoe je vano napomenuti da su dogaaji uvek hronoloki poreani. Ako su uenici imali prilike da se ranije susretnu sa bajkom ovog tipa primetide da je u skoro svakoj narodnoj bajci kompozicija zasnovana na ovaj nain. Poto je junak usko povezan sa kompozicijom takoe treba uenicima ukazati i na to da su i junaci narodnih bajki uvek tipski i imaju veoma karakteristine osobine. Upitala bi ih: Da li moda primeujujete kakve su to

osobine koje krase glavne junake narodnih bajki? Kakav je skoro uvek poetak, kakav sredinji deo a kakav kraj ovakve bajke? Da li moda primeujete da je junak uvek dobroduan, hrabar i uporan i da na poetku uvek nailazi na neki problem koji treba da rei kako bi ostvario svoj krajnji cilj? U svojoj dugoj
potrazi i reavanju problema on skoro uvek nailazi na razliita iskuenja kroz koja se moralno i duhovno uzdie razvijajudi se tokom tog dugog traganja. Kraj je takoe mnogo karakteristian i uvek se zavrava pobedom dobra nad zlim silama to de takoe uenici modi da uoe u ovoj bajci. Bajka kao vrsta uvek tei vradanju ustaljenog reda stvari koji je na njenom poetku poremeden.

Junak i njegovi pomagai ine sve da bi se ravnotea povratila, nepravda otklonila i pritom su im dostupna sva arobna sredstva i sve mogudnosti. Kada smo obratili panju na fantastinu sadrinu bajke, ustaljenu i sloenu kompoziciju kao i na tipske junake vano im je predstaviti i vreme i

prostor narodne bajke koji su uvek neodreeni. Postavila bih pitanje uenicima: Da li moete da okarakteriete kakvo je vreme u ovoj bajci, kada se radnja deava i gde, u kakvom prostoru i kako je on opisan? Zajednikom analizom
dodi demo do odgovora da se radnja uvek deava u neodreenoj prolosti, da je jako malo opisa prostora i da je vreme formulativno. Samom uvodnom sintagmom bio jedan car mi znamo da se radnja desila u prolosti ali ne znamo nita vie, nije jasno odreeno vreme. Takoe mogu primetiti da postoji jako malo opisa prostora, sve to je reeno je da se na poetku radnja deava u dvoritu carevog dvorca, ispod zlatne jabuke, junak u svojoj dugoj potrazi putuje umama i pustarama i sam zavretak se ponovo odvija u dvorcu, ali ne njegovom ved, kraljiinom dvorcu. Sada kada su uenici praktino upoznati sa osnovnim osobinama narodne bajke to je potrebno i teorijski uobliiti jednom otom definicijom bajke: Bajka je narodna pripovetka fantastine sadrine i sloene kompozicije,

koja slui zabavi i u iju se istinitost ne veruje.

DRUGI AS

Na ovom asu ukazadu uenicima na jo jedan mogudi pristup bajci Zlatna jabuka i devet paunica, a to je prouavanje bajke sa mitolokog aspekta. Ovaj mitoloki pristup je vaan za lake razumevanje bajke i shvatanje njene simbolike, a uenici de takoe i proiriti svoje znanje o verovanjima i obiajima naih predaka od kojih naa narodna bajka i potie. Kao pomodno sredstvo za ovaj as koristidu Renik simbola kako bih uenicima lake pojasnila simboliku odreenih motiva. Prvo bih upitala uenike: ta bi mogla po vaem miljenju da simbolizuje jabuka a ta paunica u bajci? Zatim bih uenicima proitala znaenja ova dva

pojma iz Renika simbola to bi njihovo razmiljanje usmerilo u odgovarajudem pravcu i pomoglo im da percipiraju bajku sa, njima potpuno novog, mitolokog aspekta. JABUKA- Upotrebljava se u vie znaenja: jabuka razdora- koju je dodelio Paris; zlatne jabuke- u vrtu Hesperida kao voe besmrtnosti; jabuka u koju su zagrizli Adam i Eva; jabuka u Pesmi nad pesmama, koja, kako kae Origen, prikazuje plodnost Boje Rei, njen ukus i miris. Sjedinjujua spoznaja koja daruje besmrtnost, ili distinktivna spoznaja koja uzrokuje pad. Plod koji odrava mladost, simbol obnove i trajne sveine. Aleksandar Veliki , je traei vodu ivota u Indiji, naao jabuke koje su produavale ivot svetenika do 400 godina. U skandinavskoj mitologiji ima ulogu ploda koji obnavlja i podmlauje. Bogovi jedu jabuke i ostaju mladi sve do kraja sadanjeg kosmikog ciklusa. Zbog svoga oblika kugle, uopteno oznaava svaku zemaljsku elju ili zadovoljstvo u takvoj elji. 1 PAUN- Povezan sa oboavanjem drveta i Sunca; takoe povezan sa bourom. Predstavlja besmrtnost, dugovenost, ljubav. Prirodan simbol zvezda na nebu, pa otud apoteozei besmrtnosti. Poto se uznemiri pred kiu povezan je sa nepogodama; njegov kini ples povezan je i sa spiralom. Svetovnjatvo, gordost i tatina su mu relativno moderni atributi. Prvobitno atribut Pana, koji ga je ustupio Heri kao simbol zvezdanog nebeskog svoda; Hera mu je po repu razbacala Argusove oi. U hrianstvu simbol besmrtnosti; uskrsnue; dua uznesena do nebeske slave, jer je obnavljao perje i jer se dralo da mu je telo nakrivljeno. Njegovih stotinu oka su crkva svevidnica.2 Do sada su uenici verovatno uvideli prouavajudi lirske narodne pesme da se jabuka skoro uvek vezuje za ljubav i brak. Jabuka kao drvo plodnosti simbolizuje raanje neeg novog, neeg to tek nastaje. Sada bih postavila ptanje: Da li moda uviate na koji nain jabuka u ovoj bajci simbolie plodnost i da li ona moda ovde simbolie raanje ljubavi? Paun, kao simbol lepote i pretvaranja takoe simbolizuje i venost, u njegovom obliku se pojavljuje devojka koja je na graninom prostoru ovozemaljskog (devojka) i onostranog (paunica). Jabuka je takoe drvo koje povezuje zemlju i nebo i kao osa sveta simbolizuje vane odluke u ivotu, prelaz iz jednog sveta u drugi, preobraaj i transformaciju.

Renik Simbola, urednik Duanka urid, Narodno delo;


Isto;

Sada kada su uenici uvideli moguda simbolina znaenja jabuke i pauna upitadu ih: Da li sada pronalazite neke povezanosti ove simbolike sa bajkom?

Da li sada predpostavljate ta simbolie sam in kada paunica poklanja dve jabuke naem junaku? Ovim postupkom, ona se odrie svojih fantastinih
osobenosti i eli u potpunosti da se preda realnom svetu. Ona carevidu poklanjajudi jabuku ved nagovetava to da eli da mu pokloni i svoju ljubav kao i da eli da provede ostatak ivota sa njim u svetu realnog. Ovaj in poklanjanja jabuke simbolie brak i ono to svakako sledi na samom kraju ove bajke. Sada kad su uenici upoznati sa mitolokim pristupom bajci, oni su osposobljeni da na jedan potpuno nov nain analiziraju nae narodne bajke i da ih na potpuno drugaiji nain od dosadanjih percipiraju. Sagledavajudi obiaje i verovanja naih predaka nauide da razmiljaju u jednom nesvakidanjem i potpuno drugaijem pravcu vradajudi se u davnu prolost ba odakle je i potekla ova najstarija tvorevina narodnog duha. Kada smo interpretiranje bajke Zlatna jabuka i devet paunica izvrili u potpunosti, potrebno je, u zavrnom delu asa, izvudi pouku i doneti jedan opti utisak o njoj. Sada bih postavila pitanje uenicima: Kako vam se svidela

ova bajka i da li je ostavila na vas pozitivan ili negativan utisak? Da li je ova bajka za vas bila pouna i ako jeste ta je konretno to to je pouno? Da li smatrate da su junakova upornost i istrajnost zaslune za ostvarenje njegovog cilja? Da li mislite moda da je lakovernost , naivnost i vera u druge ljude dovela naeg junaka do problema?
Predloila bih im za sam kraj da proitaju kod kude ovu bajku do kraja jer naeg junaka tek oekuju mnogi problemi i to sve zbog njegove izraene mane, koju de uoiti u nastavku bajke, radoznalosti. Takoe, ako proitaju nastavak bajke imade priliku da se upoznaju sa jo jednim mitolokim bidem, zmajem.

IZGLED TABLE

ZLATNA JABUKA I DEVET PAUNICA Tema: Potraga za izgubljenom sreom Junak- Neprijatelj- Pomonik
BAJKA Pripovetka Fantastina sadrina-motivi Sloena i ustaljena kompozicija Tipski junaci Neodreeno vreme i prostor Narodna proza Narodna knjievnost Dramska radnja Simetrina Razgranata Narativnost

LITERATURA

Struna literatura:

1. Narodne Pripovetke, Izdavaka kuda Draganid, Beograd, 1999.;

2. Od bajke do izreke, Nada Miloevid- orevid, Beograd, 2006.;

3. Renik Simbola, urednik Duanka urid, Narodno delo;

4. itanka za sedmi razred osnovne kole, Ljiljana Bajid i Zona Mrkalj, Zavod za udbenike, Beograd, 2010.

Metodika literatura:

1. Metodika nastave srpskog jezika i knjievnosti, Milija Nikolid, Beograd, 1996.;

2. Srpski jezik i knjievnost u nastavnoj teoriji i praksi, Pavle Ilid, Novi Sad, 2003.

You might also like