You are on page 1of 15

Osnovna kola Studentica: 4.

godina

PRIPRAVA ZA IZVOENJE NASTAVNOG SATA HRVATSKOG JEZIKA


JEZINO IZRAAVANJE

Razredni odjel: Uiteljica: Mentor: Profesor metodike: dr. Ante Been Nadnevak odravanja nastavnog sata:

1. OPI METODIKI PODACI: nastavni predmet: Hrvatski jezik nastavno podruje: Jezino izraavanje nastavna tema: Opis lika nastavna jedinica: Pipi Duga arapa tip sata: Vjebe jezinog izraavanja s uenjem novih sadraja, sposobnosti i vjetina literatura: Teak, S., Babi, S. (2000): Gramatika hrvatskog jezika, kolaska knjiga, Zagreb Babi, S., Finka, B., Mogu, M. (2002): Hrvatski pravopis, kolska knjiga, Zagreb Been, A. (2007): Metodiki pristup nastavi Hrvatskoga jezika 2, Profil, Zagreb

2. ZADACI NASTAVNE JEDINICE: Obrazovni: Nauiti opisati Pipi Dugu arapu, odnosno lik neobine djevojice zanimljiva izgleda, usvojiti znanje o osnovnim odrednicama opisa, razvijati sustavno i postupno analitiko promatranje, nauiti izra ajno govoriti i pisati prema unaprijed izraenom programu. Funkcionalni: Razviti sposobnost zapaanja, miljenja i jezinog izraavanja, razviti sposobnost uoavanja bitnoga od nebitnoga pri opisivanju lika te poticati kreativnost i matu u izraavanju. Odgojni: Poticati suradnju meu uenicima i pozitivno ozraje u razredu, razvijati pozitivne stavove i uvjerenja, poticati interes uenika za jezinu komunikaciju.

3. CILJEVI NASTAVNOG SATA: Poticati samostalno izraavanje i formiranje injenica u smislenu cjelinu, odreenim slijedom, opisivanjem lika Pipi Duga arapa.

4. NASTAVNE METODE: metoda razgovora metoda usmenog izlaganja metoda pisanja metoda itanja metoda promatranja stvaralaka metoda

5. METODIKI SUSTAVI: problemsko stvaralaki korelacijsko integracijski

6. NASTAVNI IZVORI ZNANJA, SREDSTVA I POMAGALA: knjiga (Pipi Duga arapa, Astrid Lindgren) crte/ slikovni prikaz nastavni listii (plan opisa) ploa kreda grafoskop prozirnica

7. KOMUNIKACIJA: uiteljica uenik uiteljica uenici

8. OBLICI RADA: frontalni individualni

9. KLJUNI POJMOVI: opis lika, izgled Pipi Duge arape, plan opisa, usmeno i pismeno jezino izraavanje.

10. STRUKTURA NASTAVNOG SATA:


I. nastavna etapa EMOCIONALNO/INTELEKTUALNA PRIPREMA itam uenicima ulomke iz knjige Pipi Duga arapa (Astrid Lindgren) kako bi saznali neto o ovoj neobinoj djevojici, a zatim razgovaramo o tome. Razgovor o Pipinim osobinama. II. nastavna etapa NAJAVA PROMATRANJA Danas emo opisivati Pipi Dugu arapu. III. nastavna etapa SAMOSTALNO PROMATRANJE Uenici nekoliko trenutaka promatraju Pipi Dugu arapu (iji sam slikovni prikaz postavila na plou). Kako biste ju opisali nekome tko ju nikada nije vidio? IV. nastavna etapa SLOBODNO IZRICANJE ZAPAANJA Troje uenika naglas iznosi svoja zapaanja. Pomaem im u oblikovanju reenica. V. nastavna etapa PROSUDBA I USPOREDBA UENIKIH DOSEGA Kratak razgovor o opisima koje smo uli. Tko je najbolje opisao Pipi Dugu arapu? VI. nastavna etapa SASTAVLJANJE PLANA OPISA Dijelim uenicima nastavne listie koji sadre strukturu plana opisa. Sastavlja se plan opisa pomou grafoskopa i prozirnice. Navodim uenike da sami iznose eljene odgovore. VII. nastavna etapa PONOVNO IZRICANJE ZAPAANJA Dvoje uenika iznosi svoje opise drei se plana opisa. Pomaem im u oblikovanju reenica, potiem matovitost i orginalnost. VIII. nastavna etapa PROSUDBA I USPOREDBA Zajedno prosuujemo o tome iji je opis bio uspjeniji.

IX. nastavna etapa PISMENI SASTAVAK Dijelim listove iz pisanke. Uenici e napisati pismene sastavke, tj. pismeno e opisati Pipi Dugu arapu. Naslov sastavka je Pipi Duga arapa. X. nastavna etapa ITANJE PISMENIH SASTAVAKA I RASPRAVLJANJE O NJIMA Uenici itaju svoje sastavke. Slijedi razgovor o njima. Istiu se dobri i manje dobri dijelovi pojedinih sastavaka. XI. nastavna etapa OCJENJIVANJE PISMENIH SASTAVAKA Uiteljica ocjenjuje pismene sastavke te ispravlja jezine i nejezine pogreke. XII. nastavna etapa ISPRAVLJANJE PISMENIH SASTAVAKA Uenici ispravljaju svoje sastavke prepisujui reenice u kojima su greke.

TIJEK NASTAVNOG SATA Nastavne etape Nastavne situacije


Nastavne metode, postupci, izvori i sredstva Korelacija s nastavnim podrujima i predmetima

Sadraj nastavne situacije

Cilj

I. nastavna etapa
Emocionalno intelektualna priprema Motivacija

II. nastavna etapa


Najava promatranja

Pozdravljam uenike. Na poetku sata itam uenicima ulomak iz knjige Pipi Duga arapa. Nakon proitanog ulomka, postavljam pitanja: O emu govori ovaj ulomak? to smo saznali iz njega? O kakvoj je djevojici rije? Je li ona sasvim obina djevojica? Zato? Kako bi saznali neto vie o Pipi, itam uenicima jo jedan ulomak knjige, a zatim razgovaramo. to smo novo uli o Pipi Dugoj arapi? Tko joj govori kad mora uveer na spavanje? Kako Pipi pee palainke? to je Pipi uinila prije odlaska svojih susjeda?

Metoda usmenog izlaganja

Metoda itanja

Jezino izraavanje

Motivirati uenike za rad

Metoda razgovora

Najavljujem dananji zadatak. Danas emo opisivati Pipi Dugu arapu.


Metoda usmenog izlaganja

III. nastavna etapa


Samostalno promatranje

Dobro promotrite izgled Pipi Duge arape. Uenici nekoliko trenutaka promatraju Pipi Dugu arapu iji sam slikovni prikaz postavila na plou. Kako biste ju opisali nekome tko ju nikada nije vidio?

Postupak promatranja

IV. nastavna etapa

Nakon promatranja, zamolim nekoliko uenika da iznesu svoja zapaanja. Kod iznoenja uenikih zapaanja, upozoravam da govore punom reenicom. Potiem ih pitanjima: Jesi li jo neto zapazio/la? Po emu je Pipi posebna? Slijedi kratak razgovor: Sada kada smo uli nekoliko kratkih opisa, to moemo zakljuiti? Tko je od uenika najbolje opisao Pipi? Zato je taj opis bolji? Zakljuujemo da je taj opis bolji jer ima najvie detalja, opisnih pridjeva i slikovit je.

Slobodno izricanje zapaanja

Metoda razgovora

Jezino izraavanje

Poetna analiza lika Uoavanje moguih jezinih pogreaka Procijeniti kvalitetu uenikog opisivanja

V. nastavna etapa
Prosudba i usporedba

VI. nastavna etapa


Sastavljanje plana opisa

Da bismo to bolje opisali Pipi, zajedniki emo sastaviti plan opisa. Lik opisujemo tako da prvo opiemo njegov vanjski izgled, a zatim pridodamo njegove osobine. Dijelim uenicima nastavne listie sa strukturom plana opisa te pripremam grafoskop i stavljam prozirnicu na kojoj je plan opisa. Najprije odgovorimo na pitanje koga opisujem? Opisujem djevojicu. Znamo njeno neobino ime. Zapisat emo i to. Zatim opisujemo njezin izgled. Koja je njezina dob? Ona je malo starija od vas. Otkrit u vam tajnu; Pipi ima devet godina. Nakon toga opisujemo njen poloaj tijela. Kako Pipi stoji i gdje joj je

Nastavni listii Grafoskop Prozirnica

Osvjeivanje sadraja za uspjeno opisivanje lika Metoda razgovora

usmjeren pogled? Zatim opisujemo Pipin stas. (Je li Pipi visoka, niska ili srednje visine? Je li mravija ili punija?) Kada smo opisali stas, opisujemo glavu, odnosno najprije opisujemo lice. Kakvo lice ima naa Pipi? Je li ono okruglo, duguljasto, etvrtasto, svijetlo, tamnoputo, njeno? Je li Pipino lice veselo ili tuno? Kakve oi ima? (tople, njene, vesele? Koje su boje?) to jo imamo na glavi? Kakav nos moe biti? Nos moe biti mali, srednje veliine, prast Kakva usta ima Pipi? (Usta mogu biti mala, okrugla, velika, crvena, nasmijana, topla, vesela, iroka.) Kakve joj je boje kosa? Ima li naa Pipi neke posebnosti na licu kao to su naoale, made i slino? Kakve su joj ruke, a kakve noge? (Mogu biti duge, kratke, slabe, snane, tanke, njene, krhke i sl.) to je s odjeom i obuom? to primjeujete? Krenimo redom Kako bismo opisali haljinu koju Pipi nosi? to nam je neobino? Sada samo opisali vanjski izgled Pipi Duge arape. Zanima me, koje su njene unutranje osobine? Hoete li mi pomoi da ih zapiem? Kada pogleda Pipi, kakav te osjeaj obuzme? (Osjeaj sree, radosti, veselja ili moda neki drugi?)

Metoda pisanja

Jezino izraavanje

Metoda razgovora Uoavanje specifinih obiljeja

Metoda pisanja

Bogaenje vokabulara Jezino izraavanje

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Da moete ovoga trena priati s naom Pipi, to biste ju pitali? Biste li joj ispriali neku svoju zgodu ili moda posluali njezine prie?

VII. nastavna etapa


Ponovno izricanje zapaanja

Sada kada smo detaljno proli i sastavili plan opisa, eli li netko detaljno opisati nau Pipi koristei se planom opisa? Prozivam dvoje uenika da iznesu svoja zapaanja. Uenici sada opisuju Pipi koristei se planom opisa. Ukoliko je potrebno ispravljam pogrjeke te ih potiem da govore punom reenicom. Potiem ih pitanjima: to si jo zapazio/la? Pomaem uenicima u oblikovanju reenica.

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Utvrditi postupnost te poticati opisivanje prema planu opisa

VIII. nastavna etapa


Prosudba i usporedba

Nakon izlaganja, zajedno s uenicima procjenjujem koji je opis bio najuspjeniji. Po emu se razlikuju opisi s poetka sata i opisi koje smo sada uli? Najuspjeniji opis ima najvie detalja i prati plan opisa.

Jezino izraavanje

IX. nastavna etapa

Dijelim prazne papire iz pisanke i navodim sljedei zadatak.

Postupak usporedbe

Procijeniti

Pismeni sastavak

Sada ete na osnovu ovog plana opisa napisati opis Pipi Duge arape. Opis mora biti slikovit. Naslov pismenog sastavka je Pipi Duga arapa. Uenici piu sastavke pazei pritom na plan opisa te bogatstvo rjenika.

tonost pojedinih opisa

Kada uenici zavre pismeni rad, slijedi itanje i razgovor o pismenim sastavcima. Kroz razgovor ponovno istiem itanje dobre i manje dobre dijelove pismenih pojedinih opisa. Napominjem sastavaka i raspravljanje o vanost postupnog opisivanja lika. njima

X. nastavna etapa

Metoda usmenog izlaganja

Vjebanje pismenog izraavanja misli i doivljaja

XI. nastavna etapa


Ocjenjivanje pismenih sastavaka

Pisanje

Ocjenjujem pismene sastavke Metoda razgovora i ispravljam jezine i nejezine pogreke. Pritom e se vrednovati sadrajna, logika i interpretacijska strana sastavaka.

XII. nastavna etapa


Ispravljanje pismenih sastavaka

itanje

Nakon ocjenjivanja pismenih sastavaka, uenici ispravljaju svoje sastavke prepisujui reenice u kojima se nalaze greke.

Metoda procjenjivanja i ocjenjivanja

Utvrditi tonost pismenih sastavaka Pismena zabiljeba uspjenosti pismenog sastavka

Upozoriti na gramatike i pravopisne pogrjeke

LITERATURA
Teak, S., Babi, S.(2000): Gramatika hrvatskog jezika, kolaska knjiga, Zagreb Babi, S., Finka, B., Mogu, M.(2002):Hrvatski pravopis, kolska knjiga,Zagreb Been, A. (2007): Metodiki pristup nastavi Hrvatskoga jezika 2, Profil, Zagreb

10

OPISIVANJE LIKA ______________________________ (naslov) PLAN OPISA: 1. KOGA OPISUJEM? ______________________________________________________________________ 2. IZGLED - dob:__________________________________________________________________ - poloaj tijela:___________________________________________________________ - stas:__________________________________________________________________ 3. GLAVA - lice:__________________________________________________________________ - oi:___________________________________________________________________ - nos:___________________________________________________________________ - usta:__________________________________________________________________ - kosa:__________________________________________________________________ - posebnosti na licu:_______________________________________________________ 4. RUKE I NOGE _______________________________________________________________________ 5. ODJEA I OBUA ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ 6. OSOBINE: ________________________________________________________________________ 7. MOJ ODNOS PREMA PIPI - osjeaji:________________________________________________________________ - to bih joj htjela/htio rei?_________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________

11

OPISIVANJE LIKA ______________________________ (naslov) PLAN OPISA: 1. KOGA OPISUJEM? ______________________________________________________________________ 2. IZGLED - dob:__________________________________________________________________ - poloaj tijela:___________________________________________________________ - stas:__________________________________________________________________ 3. GLAVA - lice:___________________________________________________________________ - oi:___________________________________________________________________ - nos:___________________________________________________________________ - usta:__________________________________________________________________ - kosa:__________________________________________________________________ - posebnosti na licu:_______________________________________________________

4. RUKE I NOGE _______________________________________________________________________ 5. ODJEA I OBUA ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ 6. OSOBINE: ________________________________________________________________________

7. MOJ ODNOS PREMA PIPI - osjeaji:________________________________________________________________ - to bih joj htjela/htio rei?_________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________

12

PLAN PLOE

13

BILJEKE MENTORICE/ VODITELJICE VJEBI:

BILJEKE UITELJICE:

OCJENA JAVNOG PREDAVANJA:

14

You might also like