Professional Documents
Culture Documents
Zadatak 1.
Potrebno je izracunati prakticni ucinak jaru ala (BAGERA) na gusjenicama s dubinsk
om
licom. Za jaru alo je odabran model Liebherr R 904 C sa slijedecim osnovnim podacim
a.
2.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
0,75 ×
1,0
Qc =
0,75 m3 ciklus (ucinak izra en za RASTRESITI materijal)
3.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t
c
rip
Tc
=
16 +
1+
8
Tc
=
25 s
nc =
3600 Tc
nc
=
3600 25 =
144
4.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
144 ×
0,67 =
96,48 m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UT =
144 ×
0,75 =
108 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
2.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
0,19 ×
1,0
Qc =
0,19 m3 ciklus (ucinak izra en za RASTRESITI materijal)
3.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t
c
rip
Tc
=
14 +
2 +
6
Tc
=
22 s
nc =
3600 Tc
nc
=
3600 22 =
163,64
4.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
163,64 ×
0,17 =
27,82m3 h (ucinakzaSRASLImaterijal)
UT =
163,64 ×
0,19 =
31,09 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
2.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
0,75 ×
1,0
Qc =
0,75 m3 ciklus (ucinak izra en za RASTRESITI materijal)
3.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t
c
rip
Tc
=
18 +
2 +
8
Tc
=
28 s
nc =
3600 Tc
nc
=
3600 28 =
128,57
4.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
128,57 ×
0,59 =
75,85 m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UT =
128,57 ×
0,75 =
96,43 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
UP
=
75,85 ×
0,83 ×
0,84 ×
0,91
UP =
48,12m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UP =
96,43 ×
0,83 ×
0,84 ×
0,91
UP =
61,18m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
VOLVO BL71:
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za SRASLI materijal
Q =
q ×
k ×
k
c
cpur
Qc =
0,19 ×1,0 ×
0,79
Qc =
0,15 m3 ciklus (ucinak izra en za SRASLI materijal)
2.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
0,19 ×
1,0
Qc =
0,19 m3 ciklus (ucinak izra en za RASTRESITI materijal)
3.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t
c
rip
Tc
=
14 +
3 +
7
Tc
=
24 s
nc =
3600 Tc
nc
=
3600 24 =
150
4.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
150 ×
0,15 =
22,5 m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UT =
150 ×
0,19 =
28,5 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
UP
=
22,5 ×
0,83 ×
0,84 ×
0,91
UP =
14,28m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UP =
28,5 ×
0,83 ×
0,84 ×
0,91
UP =
18,08m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Gradevna jama slijedeceg oblika
21m15m
3m
Obujam iskopa se racuna na slijedeci nacin:
Viskopa = ((P1 + P2) / 2)xhiskopa = (((24 x21) +(18 x15)) / 2) x3 = ((504 + 270)
/2) x3 =
= (774 /2) x3 = 387x3 = 1161m3
Vrijeme trajanja iskopa se racuna na slijedeci nacin:
ta = Viskopa / Up(sraslo)
Za bager Liebherr R 904 C (Up = 48,12m3/h)
ta = 1161 / 48,12 = 24,13h
Za bager VOLVO BL71 (Up = 14,28m3/h)
ta = 1161 / 14,28 = 81,3h
duljina puta (Ldo=Ldp) izmedu mjesta utovara i mjesta istovara (deponija) 7000m
materijal suhi ljunak, rastresitost r=1,12; koeficijent rastresitosti kr=0,89
vrijeme utovara tu = 12min
vrijeme istovara ti = 2 min
vrijeme potrebno za sve manevre tm = 5min
koeficijent punjenja dampera kpu=1,05
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up vr i se na slijedeci nacin
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
18 ×
1,05
Qc =
18,9m3 ciklus
(ucinakzaRASTRESITImaterijal)
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
Tc =
tu +
tvo +
tvp +
ti +.
tm, gdjesu
tu
=
(Qc
/
Uu)
vrijeme utovara
tvo
=
Ldo
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u odlasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u povratku
ti
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
tvo
=
=
0,28 h =
16,8 min
tvp =
7257
45 =
0,16 h =
9,6 min
Tc =
12 +
16,8 +
9,6 +
2 +
5
Tc =
45,4 min
n =
c T60 c
nc
=
60 45,4 =
1,32
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
1,32 ×18,9 =
24,95 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k
P Trv
vrijednosti za navedene koeficijente se uzimaju iz slijedecih tablica
odlicno kori tenje radnog vremena krv
= 0,92 (efektivni rad 55 minuta na sat)
dobro kori tenje radnog vremena krv
= 0,84 (efektivni rad 50 minuta na sat)
slabo kori tenje radnog vremena krv
= 0,75 (efektivni rad 45 minuta na sat)
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
krv = 0,92
s obzirom da damperi i kamioni svake godine prolaze tehnicke preglede, koji im j
amce
dobro odr avanje i ocuvanost, uzima se koeficijent dotrajalosti stroja kds=1,00
UP =
24,95 ×
0,92
UP =
22,96
23m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 5.
Potrebno je proracunati PRAKTICNI ucinak dampera KOMATSU HD465-7. Potrebni podac
i
za proracun su slijedeci:
duljina puta (Ldo=Ldp) izmedu mjesta utovara i mjesta istovara (deponija) 4000m
materijal suhi ljunak, koeficijent rastresitosti kr=0,88
vrijeme utovara tu = 15min
vrijeme istovara ti = 2 min
vrijeme potrebno za sve manevre tm = 6min
koeficijent punjenja dampera kpu=1,1
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up vr i se na slijedeci nacin
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
25 ×
1,1
Qc =
27,5 m3 ciklus
(ucinak za RASTRESITI materijal)
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
Tc =
tu +
tvo +
tvp +
ti +.
tm, gdjesu
tu
=
(Qc
/
Uu)
vrijeme utovara
tvo
=
Ldo
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u odlasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u povratku
ti
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
tvo
=
=
0,2 h =
12 min
tvp =
204
4 40 =
0,1h =
6 min
Tc =
15 +
12 +
6 +
2 +
6
Tc =
41min
n =
c
nc =
60cT60
41 =
1,46
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
1,46 ×
27,5 =
40,15 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k
P Trv
vrijednosti za navedene koeficijente se uzimaju iz slijedecih tablica
odlicno kori tenje radnog vremena krv
= 0,92 (efektivni rad 55 minuta na sat)
dobro kori tenje radnog vremena krv
= 0,84 (efektivni rad 50 minuta na sat)
slabo kori tenje radnog vremena krv
= 0,75 (efektivni rad 45 minuta na sat)
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
krv = 0,92
UP =
40 ×
0,92
UP =
36,8
37m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 6.
Potrebno je pomocu jaru ala (bagera) s dubinskom lopatom iskopati gradevinsku jamu
, a
materijal iz iskopa prevesti pomocu zglobnog dampera na deponiju udaljenu 2000m.
Odabrani su slijedeci strojevi:
duljina puta (Ldo=Ldp) izmedu mjesta utovara i mjesta istovara (deponija) 2000 m
2.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
1,11×
1,0
Qc =
1,11m3 ciklus (ucinak izra en za RASTRESITI materijal)
3.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t
c
rip
Tc
=
19 +
3 +
10
Tc
=
32 s
nc =
3600 Tc
nc
=
3600 32 =
112
4.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
112 ×
0,89 =
99,68 m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UT =
112 ×
1,11 =
124,32m3 h (ucinakzaRASTRESITImaterijal)
c T60 c
nc
=
60 /17,3 =
3,47
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
3,47 ×
9,98 =
34,63 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k
P Trv
vrijednosti za navedene koeficijente se uzimaju iz slijedecih tablica
odlicno kori tenje radnog vremena krv
= 0,92 (efektivni rad 55 minuta na sat)
dobro kori tenje radnog vremena krv
= 0,84 (efektivni rad 50 minuta na sat)
slabo kori tenje radnog vremena krv
= 0,75 (efektivni rad 45 minuta na sat)
za koeficijente cemo preuzeti iste vrijednosti kao i za jaru alo
krv = 0,92
UP =
34,63 ×
0,92
UP =
31,86
32m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Nakon izracunavanja prakticnih ucinaka jaru ala i zglobnog dampera, potrebno je us
kladiti
broj potrebnih jaru ala i broj potrebnih dampera na slijedeci nacin.
UPJAR =
86,37
86m3 h (ucinak jaru ala za RASTRESITI materijal)
UPDAM
32m3 h (ucinak dampera za RASTRESITI materijal)
n =
U UPDAM
DAM PJAR
=
86 / 32 =
2,69
nDAM
Iz dobivenog rezultata mo emo zakljuciti kako je omjer broja jaru ala naprema broju
zglobnih
dampera jednak omjeru 1:3 uz ucinak cijelog procesa od 1 x 86 = 86m3/h ili 1:2 u
z ucinak
cijelog procesa od 2 x 32 = 64m3/h.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 7.
Potrebno je pomocu dozera skinuti sloj zbijene zemlje debljine d=10cm sa vodorav
nog
podrucja pravokutnog oblika duljine 1000m i irine 20m.
Odabran je slijedeci dozer:
kpu=1,0
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun teoretskog ucinka dozera Ut vr i se na slijedeci nacin
1.
Proracun ucinka za jedan ciklus Qc za SRASLI i RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k ×
k
c
cpur
Qc
=
5,2 ×
1,0 ×
0,8
Qc =
4,16 m3 ciklus (SRASLO)
odnosno za RASTRESITI materijal izracun je slijedeci
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
5,2 ×
1,0
Qc =
5,2m3 ciklus (RASTRESITO)
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t +
t +
2×
t , gdje su
c
igop m
ti
=
Li
/
vi
vrijeme iskopa
tg
=
Lg
/
vg
vrijeme guranja
to
=
Lo
/
vo
vrijeme odlaganja
tp
=
Lp
/
vp
vrijeme povratka
tm
vrijeme svih manevara
ti =
301,0
=
0,0033 h =
0,2 min
tg =
0,005 3 =
0,0016 h =
0,1min
Lo =
0
tp =
0,015 6 =
0,0025 h =
0,15 min
tm =
0,1min
Tc =
0,2 +
0,1+
0,15 +
2 ×
0,1
Tc =
0,65 min
n =
c T60 c
nc =
60 0,65 =
92,31ciklusa h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
92,31×
4,16 =
384,01m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
U
=
n ×
Q
T
cc
UT =
92,31×
5,2 =
480,01m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
U ×
k ×
k ×
k
P Trvogds
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
kog = 0,80
krv = 0,84
kds = 1,00
UP
=
384,01×
0,80 ×
0,84 ×1,00
UP =
258,05
258m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UP =
480,01×
0,80 ×
0,84 ×1,00
UP =
322,57
323m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 8.
Potrebno je pomocu zglobnog utovarivaca utovariti hrpu suhe rastresite zemlje u
zglobne
dampere i prevesti je na deponiju udaljenu 5000m.
Odabrani su slijedeci strojevi:
duljina puta (Ldo=Ldp) izmedu mjesta utovara i mjesta istovara (deponija) 5000 m
UP
=
146,66 ×
0,80 ×
0,84 ×1,00
UP =
98,56
98,5m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up za damper vr i se na slijedeci nacin:
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
10 ×
1,1
Qc =
11m3 ciklus (ucinak po ciklusu za RASTRESITI materijal)
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
Tc =
tu +
tvo +
tvp +
ti +.
tm, gdje su
tu
=
Qc
/
Uu
vrijeme utovara
tvo
=
Ldo
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u odlasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u povratku
ti
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
tu =
11 146,66 =
0,075 h =
4,5 min
tvo =
5 15 =
0,33 h =
20 min
tvp =
5 45 =
0,11h =
6,6 min
Tc =
4,5 +
20 +
6,6 +
0,5 +
2
Tc =
33,6 min
n =
c T60 c
nc
=
60 / 33,6 =
1,79
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
1,79 ×11 =
19,69 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k
P Trv
za koeficijente cemo preuzeti iste vrijednosti kao i za utovarivac
krv = 0,84
UP =
19,69 ×
0,84
UP =
16,54
16,5m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Nakon izracunavanja prakticnih ucinaka zglobnog utovarivaca i zglobnog dampera,
potrebno
je uskladiti broj potrebnih utovarivaca i broj potrebnih dampera na slijedeci na
cin.
UPUT =
98,5m3 h (ucinak utovarivaca za RASTRESITI materijal)
UPDAM =
16,5m3 h (ucinak dampera za RASTRESITI materijal)
n =
U UPDAM
DAM PUT
=
98,5 /16,5 =
5,97
nDAM
Iz dobivenog rezultata mo emo zakljuciti kako je omjer broja zglobnih utovarivaca
prema
broju zglobnih dampera jednak omjeru 1:6 uz ucinak cijelog procesa od 1 x 98,5 =
98,5m3/h.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 9.
Potrebno je pomocu jaru ala s dubinskom lopatom iskopati gradevinsku jamu. Jaru ala
iskop
vr e na hrpe, a zemlja iz tih hrpa se potom pomocu zglobnog utovarivaca utovaruje
u
zglobne dampere i prevozi na deponiju udaljenu 3000m.
Odabrani su slijedeci strojevi:
duljina puta (Ldo=Ldp) izmedu mjesta utovara i mjesta istovara (deponija) 3000 m
2.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
0,65 ×
1,0
Qc =
0,65 m3 ciklus (ucinak izra en za RASTRESITI materijal)
3.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t
c
rip
Tc
=
23 +
5 +
12
Tc
=
40 s
nc =
3600 Tc
nc
=
3600 40 =
90
4.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za SRASLI i RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
90 ×
0,52 =
46,8 m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UT =
90 ×
0,65 =
58,5 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
UP
=
46,8 ×
0,83 ×
0,92×
0,91
UP =
32,52
32,5m3 h (ucinak za SRASLI materijal)
UP =
58,5 ×
0,83 ×
0,92 ×
0,91
UP =
40,65
40,5m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka utovarivaca Up vr i se SAMO ZA RASTRESITI materijal na
slijedeci nacin
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc)
Q
=
q ×
k
c
cpu
Qc
=
0,8 ×
1,0
Qc =
0,8 m3 ciklus (ucinak izra en za RASTRESITI materijal)
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) se ne vr i, vec se trajanje jednog ciklusa
preuzima iz prirucnika proizvodaca. Primjerice u prirucniku tvrtke Komatsu mo emo
pronaci slijedecu tablicu iz koje je moguce odrediti vrijeme trajanja jednog cik
lusa.
Obilje ja Obujam utovarne lopate "q"
utovara do 3 m3 od 3,1 do 5 m3 preko 5,1 m3
vrijeme ciklusa Tc u minutama
laki 0,45 0,55 0,65
prosjecni 0,55 0,65 0,70
razmjerno te ki 0,70 0,70 0,75
te ki 0,75 0,75 0,80
S obzirom da se utovar vla ne zemlje mo e smatrati prosjecnim utovarom, a obujam
utovarne lopate je 0,8m3, mo emo odrediti da je vrijeme trajanja ciklusa Tc=0,55 m
in.
3.
proracun broja ciklusa u jednom satu (nc)
Tc =
0,55 min =
33 s
nc =
3600 Tc
nc
=
3600 33 =
109,09
4.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
109,09 ×
0,8 =
87,27 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
5.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k ×
k ×
k
P Trvogds
za koeficijente kog i krv cemo preuzeti vrijednosti kao i kod jaru ala, dok za koe
ficijent
kds podatak uzimamo prema stupnju ocuvanosti utovarivaca.
kog = 0,83
krv = 0,92
kds = 1,00
UP
=
87,27 ×
0,83 ×
0,92×
1,00
UP =
66,64
66,5m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up za damper vr i se na slijedeci nacin:
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
7,35 ×
1,0
Qc =
7,35 m3 ciklus (ucinak po ciklusu za RASTRESITI materijal)
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
Tc =
tu +
tvo +
tvp +
ti +.
tm, gdje su
tu
=
Qc
/
Uu
vrijeme utovara
tvo
=
Ldo
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u odlasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u povratku
ti
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
tu =
7,35 87,27 =
0,084 h
5 min
tvo =
3 25 =
0,12 h =
7,2 min
tvp =
3 50 =
0,06 h =
3,6 min
Tc =
5 +
7,2 +
3,6 +
0,5 +
1,5
Tc =
17,8 min
n =
c T60 c
nc
=
60 /17,8 =
3,37
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
3,37 ×
7,35 =
24,77 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k
P Trv
za koeficijente cemo preuzeti iste vrijednosti kao i za utovarivac
krv = 0,92
UP =
24,77 ×
0,92
UP =
22,79
23m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Nakon izracunavanja prakticnih ucinaka zglobnog utovarivaca i zglobnog dampera,
potrebno je uskladiti broj potrebnih utovarivaca i broj potrebnih dampera na sli
jedeci
nacin.
UPJAR =
40,5m3 h (ucinak utovarivaca za RASTRESITI materijal)
UPUT =
66,5m3 h (ucinak utovarivaca za RASTRESITI materijal)
UPDAM =
23m3 h (ucinak dampera za RASTRESITI materijal)
Varijanta 1.
3 x 40,5 = 121,5m3/h
2 x 66,5 = 133m3/h
6 x 23 = 138m3/h
Iz prikazanih ucinaka mo emo zakljuciti da je omjer broja bagera, broja utovarivac
a i
broja dampera jednak 3:2:6 uz ucinak cijelog procesa od 3 x 40,5 = 121,5m3/h. U
tom
slucaju iskori tenost utovarivaca bi bila oko 91%, a dampera oko 88%.
Varijanta 2.
2 x 40,5 = 81m3/h
1 x 66,5 = 66,5m3/h
3 x 23 = 69m3/h
Moguci omjer bi takoder mogao biti 2:1:3, ali bi u tom slucaju bio ucinak cijelo
g
procesa 1 x 66,5 = 66,5 m3/h, to bi znacilo da su bageri iskori ten oko 82%, a
damperi oko 85%.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 10.
Potrebno je pomocu grejdera isplanirati povr inu duljine 300m i irine 10m, materija
l je suhi
ljunak.
Odabran je slijedeci stroj:
3.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k ×
k ×
k
P Trvogds
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
kog = 0,83
krv = 0,92
kds = 0,91
UP =
132,75 ×
0,92 ×
0,83 ×
0,91
92 m3 h prakticni ucinak valjka (UGRAÐENO)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 12.
Potrebno je izracunati ucinak toranjske dizalice za podizanje raznih tereta na g
radili tu.
Odabran je slijedeci stroj:
mUK
2.
proracun okomite i vodoravne duljine transporta (potrebna skica)
32m20 m
40 m
auto mje alica
7,5 m
15 m
Iz skice je moguce vidjeti da je prihvat betona udaljen 7,5 m od osi rotacije, a
da je
te i te objekta udaljeno 15 m.
LV
=
15 -7,5 =
7,5 m
Zgrada ima 4 kata (P+3) prosjecne visine h=4m, pa iz tog podatka mo emo reci da je
prosjecna visina podizanja LO=8m.
Prosjecni kut zaokreta iznosi ~90°, tj. ¼ punog okreta.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
minm40
minm50
minokreta5,0
3. odredivanje brzine okomitog, vodoravnog i kutnog transporta tereta
Iz prospekta proizvodaca preuzimamo slijedece podatke:
vO =
vV =
vKUT =
=
0,2 min
tV =
7408
,5 50 =
0,15 min
=
0,25 0,5 =
0,5 min
tKUT
=
0,65 min
tPR
T =
t +
2 ×(t +
t +
t )+
t
c
PU OVKUT PR
Tc =
1+
2 ×(0,2 +
0,15 +
0,5)+
0,65 =
3,35 min
n
=
c T60 c
nc =
60 / 3,35 =
17,14
5.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =
n ×
Q
Tcc
UT =
17,14 ×
0,5
8,57 m3
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
6.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k
P Trv
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
krv = 0,92
UP =
8,57 ×
0,92
UP =
7,89
7,9m3 h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up za toranjsku dizalicu, za prijenos armaturnih ipki
s kamiona
na deponiju vr i se na slijedeci nacin:
1. proracun okomite i vodoravne duljine transporta (potrebna skica)
P+2 (h=12 m)
20 m
40 m
kamion s armaturom
15,5 m
deponij armature
39m
drvo visine
h = 25 m
drvo visine
h = 35 m
47,5m
Iz skice je moguce vidjeti da je prihvat snopova armature udaljen 15,5 m od osi
rotacije, a da je te i te deponije udaljeno 39 m.
LV =
39 -15,5 =
23,5 m
Visinske razlike izmedu kamiona i deponije nema, jer su i kamion i deponij na is
toj
visini. S obzirom na postojece drvece prijenos tereta se mora odvijati preko obj
ekta. Iz
tog razloga je teret potrebno podignuti iznad objekta i nakon prebacivanja teret
a na
drugu stranu objekta potrebno ga je ponovno spustiti. Zgrada u trenutku prijenos
a
tereta ima izgradene 3 eta e (P+2) prosjecne visine h=4m, pa iz tog podatka mo emo
reci da je visina objekta h=12 m. Teret je potrebno podici 10 m iznad objekta iz
sigurnosnih razloga. Iz tih podataka mo emo reci da je duljina okomitog transporta
jednaka LO=12 + 10 +10 +12 = 44 m.
Prosjecni kut zaokreta iznosi ~135°, tj. 3/8 punog okreta.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
2.
proracun te ine tereta se vr i prema dijagramu nosivosti, iz kojeg mo emo procitati da
je nosivost na udaljenosti od 39 m pribli no jednaka 2400 kg. Kolicina tereta koju
prenosimo u jednom ciklusu mo e biti:
o
500kg za sve njeve armaturnih vilica
o
500kg do 1000kg za sve njeve armaturnih ipki
o
500kg do 1000kg za armaturne mre e
o
500kg do 1000kg za sve njeve dasaka i gredica (od 0,5m3 do 1m3)
o
1250kg za paletu hidratiziranog vapna (50 vreca po 25kg)
o
1500kg za paletu cementa (30 vreca po 50kg)
o
500kg do 1000kg za segmente gotove oplate (cca. 100kg/m2)
o
1000kg za paletu opeke
obicna opeka 336 kom/paleti
blok-opeka 120kom/paleti
o
500kg za palete hidroizolacije (ljepenka, bitumen i slicno)
S obzirom da prenosimo sve njeve armaturnih ipki, mo emo uzeti da ce prosjecna
masa armature koju prenosimo po jednom ciklusu biti 750kg (100 x Ø14 x l=6m x
1,25kg/m').
vV
=
vKUT =
4.
odredivanje vremena trajanja razlicitih dijelova ciklusa.
Vrijeme hvatanja (privezivanja) tereta (tp) ide od 0,65 minute do 2 minute, a ot
pu tanja
(odvezivanja) od 0,5 minute pa do 1,0 minute. Vrijeme punjenja posude za beton j
e od
oko 1 minute pa do 1,5 minute. Bocno pra njenje posude za beton u skuceni prostor
ide od 0,65 minute pa do 0,8 minuta, a pra njenje neposredno ispod posude na ravni
iroki prostor od 0,5 minute pa do 0,65 minuta.
Iz toga mo emo odrediti slijedeca vremena trajanja.
tP
=
1min
tO
=
1,5 min
tV =
233044
,5 30
0,75 min
=
0,375 0,5 =
0,75 min
tKUT
=
0,75 min
tODV
T
=
t +
2 ×(t +
t +
t )+
t
c
P OVKUT ODV
Tc
=
1+
2 ×(1,5 +
0,75 +
0,75)+
0,75 =
7,75 min
n
=
c T60 c
nc
=
60 / 7,75
7,75
5.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =
n ×
Q
Tcc
UT =
7,75 ×
750 =
5812 kg h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
6.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k
P Trv
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
krv = 0,92
UP =
5812 ×
0,92
UP =
5347
5300kg h
Va no je napomenuti da je u odredenim slucajevima, ovisno o organizaciji gradili ta,
stupnju izgradenosti objekta, polo aja mjesta prihvata i otpu tanja tereta, itdX,
moguce vr iti sve tri operacije pomicanja (okomita, vodoravna i kutna). U tim ce s
e
slucajevima proracun raditi na isti nacin, osim to se vremena svih pomicanja tere
ta
nece zbrajati, vec ce se uzimati samo najveca vrijednost. Tada ce formula za izr
acun
vremena trajanja ciklusa izgledati ovako:
T
=
t +
2 ×
t +
t
c
P MAX ODV
Primjerice, u gornjem zadatku bi od tri izracunata vremena to, tv ili tkut odabr
ali to, te bi
ciklus u tom slucaju trajao:
Tc =
1+
2 ×
1,5 +
0,75 =
3,75 min
nc
=
60 / 3,75 =
16
7.
proracun teoretskog ucinka s novim Tc (Ut)
UT =
nc ×
Qc
UT =
16 ×
750 =
12000 kg h
8. proracun prakticnog ucinka s novim Tc (Up)
U =
T krv×
P
U
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
krv = 0,92
UP
=
12000 ×
0,92
UP =
11040
11000kg h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 13.
Potrebno je uskladiti broj strojeva kori tenih prilikom betoniranja betonske temel
jne ploce
povr ine 1500m2, debljine d=75cm. Za betoniranje ce biti kori tena auto-pumpa za bet
on, za
prijevoz betona ce se koristiti auto-mije alice, a za izradu betona centralni pogo
n za
proizvodnju betona.
Nakon uskladivanja broja potrebnih strojeva, potrebno je odrediti iskori tenost au
to-pumpe za
beton i centralnog pogona za proizvodnju betona, te je potrebno odrediti vrijeme
potrebno za
betoniranje cijele ploce.
Odabrani su slijedeci strojevi sa svojim podacima:
=
0,1667 h =
10 min
tvp =
305
5 60 =
0,0833 h =
5 min
ti =
6 40 =
0,15 h =
9 min
Tc =
2 +
10 +
5 +
9 +
4
Tc =
30 min
n =
c T60 c
nc =
60 / 30 =
2
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
2 ×
6 =
12 m3
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k
P Trv
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti:
krv = 0,92
UP =
12×
0,92
UP =
11,04
11m3
h
Nakon izracunavanja prakticnog ucinka auto-mije alice, potrebno je uskladiti broj
potrebnih auto-mije alica s odabranom auto-pumpom za beton na slijedeci nacin.
U =
30m3 h (ucinak auto-pumpe za beton)
PPUMP
U =
11m3 h (ucinak auto-mije alice)
PMJE
n
=
UU
MIK PPUMP
PMJE
=
30 /11=
2,73
nMIK
Iz prikazanih rezultata mo emo zakljuciti da je omjer broja auto-mije alica i broja
auto-
pumpi za beton jednak 3:1 uz ucinak cijelog procesa od 30 m3/h.
Za auto-pumpu za beton iskori tenost bi bila 100%, odnosno mo emo reci da bi radila
punim kapacitetom. Centralni pogon radio bi samo sa djelomicnom iskori tenosti
kapaciteta, koju bismo izracunali na slijedeci nacin:
30m3 h
=
0,4 =
40%
75m3 h
Dakle, mogli bismo reci da preostali kapacitet betonare iznosi 45m3/h, odnosno t
oliko
je moguce iskoristiti za preostale potrebe.
Vrijeme potrebno za betoniranje cijele ploce.
VBET = 1500 x 0,75 = 1125m3
tBET = 1125 / 30 = 37,5h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 14.
Potrebno je uskladiti broj strojeva kori tenih prilikom betoniranja betonske strop
ne ploce
povr ine 500m2, prosjecne debljine d=20cm. Za betoniranje ce biti kori tena toranjsk
a
dizalica s ko arom za beton velicine 0,5m3, za prijevoz betona ce se koristiti aut
o-mije alice,
a za izradu betona centralni pogon za proizvodnju betona.
Nakon uskladivanja broja potrebnih strojeva, potrebno je odrediti iskori tenost au
to-pumpe za
beton i centralnog pogona za proizvodnju betona, te je potrebno odrediti vrijeme
potrebno za
betoniranje cijele ploce.
Odabrani su slijedeci strojevi sa svojim podacima:
toranjska dizalica
o
zapremina ko are za beton 0,5 m3
o
LV = 25m; LO = 20 m;LKUT = 0,25 okreta
o
vV =
50mmin; vO =
40m min; =
0,5 okreta min
vKUT
o
=
1min ; =
0,5 min
tPU tPR
o
koeficijent punjenja ko are za beton kpu = 1,0
auto-mije alica
o
maksimalna zapremina 6 m3
o
prosjecna brzina prazne auto-mije alice (vpr) 50 km/h
o
prosjecna brzina pune auto-mije alice (vpu) 20 km/h
o
duljina puta (Ldo=Ldp) izmedu betonare i gradili ta 8000 m
o
vrijeme utovara betona u auto-mije alicu tu = 5 min
o
koeficijent punjenja auto-mije alice kpu = 1,0
o
vrijeme potrebno za sve manevre tm = 4 min
centralni pogon za proizvodnju betona (betonara) Up = 100 m3/h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up za toranjsku dizalicu vr i se na slijedeci nacin:
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc)
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc =
0,5×
1,0
Qc =
0,5m3 ciklus (ucinakizra enzaRASTRESITImaterijal)
2.
odredivanje vremena trajanja razlicitih dijelova procesa.
=
1min
tPU
tV =
=
0,5 min
tO =
5025
20 40 =
0,5 min
=
0,25 0,5 =
0,5 min
tKUT
=
0,5 min
tPR
T =
t
+
2 ×(t +
t +
t )+
t
c
PU OVKUT PR
Tc =
1+
2×(0,5 +
0,5 +
0,5)+
0,5 =
4,5 min
n =
c T60 c
nc =
60 / 4,5 =
13,33
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
UT =
nc ×
Qc
UT =
13,33 ×
0,5
6,67 m3
h
4.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
T krv
×
PU
krv = 0,92
UP =
6,67 ×
0,92
UP =
6,13
6m3
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up za auto-mije alicu vr i se na slijedeci nacin:
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
6 ×
1,0
Qc =
6,0 m3 ciklus
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
Tc =
tu +
tvo +
tvp +
ti +.
tm, gdje su
tu
vrijeme utovara
tvo
=
Ldo
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u odlasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u povratku
ti
=
Qc
/
Ui
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
tu =
5 min
tvo =
=
0,4 h =
24 min
tvp =
208
8 50 =
0,16 h =
9,6 min
ti =
6 6,67 =
0,899 h =
54 min
Tc =
5 +
24 +
9,6 +
54 +
4
Tc =
96,6 min
n =
c T60 c
nc =
60 / 96,6 =
0,62
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
0,62×
6 =
3,72 m3
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k
P Trv
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti:
krv = 0,92
UP =
3,72×
0,92
UP =
3,42
3,5m3
h
Nakon izracunavanja prakticnog ucinka auto-mije alice, potrebno je uskladiti broj
potrebnih auto-mije alica s odabranom auto-pumpom za beton na slijedeci nacin.
UPDIZ =
6m
3 h (ucinak auto-pumpe za beton)
U =
3,5m3 h (ucinak auto-mije alice)
PMJE
n
=
UU
MIK PDIZ
PMJE
=
6 / 3,5 =
1,71
nMIK
Iz prikazanih rezultata mo emo zakljuciti da su potrebne 2 auto-mije alice uz ucinak
cijelog procesa od 6 m3/h.
Za toranjsku dizalicu iskori tenost bi bila 100%, odnosno radila bi punim kapacite
tom.
Centralni pogon radio bi samo sa djelomicnom iskori tenosti kapaciteta, koju bismo
izracunali na slijedeci nacin:
6m3 h
=
0,06 =
6%
100m3 h
Dakle, mogli bismo reci da preostali kapacitet betonare iznosi 94m3/h, odnosno t
oliko
je moguce iskoristiti za preostale potrebe.
Vrijeme potrebno za betoniranje cijele ploce.
VBET = 500 x0,2 =100 m3
tBET = 100 /6 = 16,67 h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 15.
Potrebno je uskladiti broj strojeva kori tenih prilikom betoniranja betonske temel
jne ploce. Za
betoniranje ce biti kori tene auto-pumpe za beton i kranovi s ko arama za beton, a z
a izradu
betona gradili ni pogon za proizvodnju betona. Za prijevoz betona unutar gradili ta
ce se
koristiti auto-mije alice.
a) potrebno je izvr iti uskladivanje strojeva tako da kapacitet ugradnje betona bu
de
ispunjen u potpunosti
b) potrebno je izvr iti uskladivanje strojeva tako da kapacitet proizvodnje betona
bude
ispunjen u potpunosti
Nakon uskladivanja broja potrebnih strojeva, potrebno je za svaki slucaj pojedin
acno odrediti
iskori tenost preostalih sustava.
Odabrani su slijedeci strojevi sa svojim podacima (ucinci i cijena se odnose na
jedan stroj):
Sustav za ugradnju betona:
o
kog=0,83 (dobra organizacija gradili ta)
o
krv=0,84 (dobro kori tenje radnog vremena)
o
kds=0,91 (ocuvani strojevi)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Dokaznica materijala:
Potrebna kolicina ugradenog materijala je 13500+16000+25000+10000 = 64500 m3.
Koeficijenti rastresitosti materijala su (dobiveni od strane geologa i na probno
m polju):
-
sraslo 1,0
-
rastresito 1,6
-
ugradeno 1,25
=
21,5m h (SRASLO)
dpred
12h d
Q =
21,5m3 h ×
1,6
34,5m3 h (RASTRESITO)
dpred
Potrebna dnev. i satna kolicina kamenog materijala koji je potrebno prevesti (RA
STRESITO):
3 2064m3 dan 3
Q =
1290m dan ×
1,6 =
=
172m h
dprijevoz
12h d
Potrebna dnevna i satna kolicina kamenog materijala koji je potrebno ugraditi (U
GRAÐENO):
1612m3 dan
Q =
1290m3 dan ×
1,25 =
=
134m3 h
dugradnja
12h d
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Tehnolo ki opis sustava:
Glavni sustav se sastoji iz tri podsustava:
-
podsustav miniranja i predrobljavanja
-
podsustav transporta
-
podsustav ugradnje
Odabrani strojevi:
-
miniranje i predrobljavanje
o
bu aca garnitura
o
bageri s pneumatskim cekicima ( pikhameri )
o
pokretna drobilana sa primarnim i sekundarnim dijelom
o
utovarivaci
-
transport
o
kamioni kiperi
-
ugradnja
o
dozeri (grubo razastiranje)
o
grejderi (fino razastiranje i planiranje)
o
valjci (zbijanje)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun ucinaka:
Podsustav miniranja i predrobljavanja
Bu aca garnitura -Up=50 m'/h (ucinak odreden prema podacima proizvodaca, ovisan je
o
vrsti stijene, vrsti opreme za bu enje, snazi stroja, ...)
Bageri s pneumatskim cekicima ( pikhameri ) nemoguc proracun ucinka, jer ovisi o pre
vi e
cimbenika (vrsta stijene, velicina lomljenih komada, ...), predviden jedan pikham
er
Pokretna drobilana sa primarnim i sekundarnim dijelom prema podacima proizvodaca
potrebno je odabrati drobilanu koja zadovoljava prakticni ucinak od ~ 35 m3/h
UP
=
110 ×
0,83 ×
0,84 ×
0,91
UP =
69,78
70m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Potreban ucinak je 34,5 m3/h, pa s obzirom na to mo emo reci da je potreban 1 utov
arivac
za utovar materijala u pokretnu drobilanu.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Podsustav transporta
Za prijevoz tereta koristiti cemo kamione kipere zapremine sanduka qc=20m3. Nism
o u
mogucnosti koristiti dampere, jer se dio prijevoza odvija po javnim prometnicama
.
Vrijeme potrebno za sve manevre ce zbog vo nje po kamenolomu i problematicnom
manevriranju na trasi iznositi 5min (tm=5min). Vrijeme potrebno za istovar cemo
uzeti 2min,
prvenstveno zbog velike zapremine kamiona kipera (ti=2min).
Proracun prakticnog ucinka Up za kamion kiper vr i se na slijedeci nacin:
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za RASTRESITI materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
20,0 ×
1,0
Qc =
20,0 m3 ciklus (ucinak po ciklusu za RASTRESITI materijal)
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t +
t +.
t , gdje su
c
uvovpi m
tu
=
Qc
/
Uu
vrijeme utovara
tvo
=
Ldo
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u odlasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u povratku
ti
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
tu
=
=
0,06 h
4 min
tvo1 =
32020
15 30 =
0,5 h =
30 min
tvo2 =
5 15 =
0,33 h =
20 min
t=
15 30 =
0,5 h =
30 min
vp1
t
=
5 15 =
0,33 h =
20 min
vp2
Tc =
4 +
30 ×
2 +
20 ×
2 +
2 +
5
Tc =
111min
n =
c T60 c
nc
=
60 /111 =
0,54
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
0,54 ×
20 =
10,8 m3 h
10,5 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k ×
k
P Trvog
za koeficijente cemo preuzeti iste vrijednosti kao i za utovarivac
kog = 0,83
krv = 0,84
UP =
10,5 ×
0,83 ×
0,84
UP =
7,32
7m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Potreban ucinak je 172 m3/h, pa s obzirom na to mo emo reci da je potrebno 25 kami
ona
kipera za prijevoz materijala iz kamenoloma do mjesta ugradnje na trasi.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Podsustav ugradnje
Za ugradnju materijala u nasip prometnice cemo koristiti slijedece strojeve:
-
dozeri za grubo razastiranje
-
grejderi za fino razastiranje i planiranje
-
valjci za zbijanje
=
0,005 h =
0,3 min
g
tp =
0201,0,01 6 =
0,0017 h =
0,1min
tm =
0,1min
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Tc =
0,3 +
0,1+
2 ×
0,1
Tc =
0,6 min
n =
c
nc =
60cT60
0,6 =
100 ciklusa h
5.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
100 ×
2,5 =
250 m3
h
6.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k ×
k ×
k
P Trvogds
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
kog = 0,83
krv = 0,84
kds = 0,91
UP =
250 ×
0,83 ×
0,84 ×
0,91
UP =
158,63
160m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Potreban ucinak je 172 m3/h, pa s obzirom na to mo emo reci da su potrebna 2 dozer
a za
grubo planiranje materijala.
S obzirom da je razlika izmedu potrebnog ucinka i odabranog ucinka relativno mal
a (172 -
160 = 12 ~ 7.5%), za proces je moguce uzeti jedan dozer odabrane velicine i ucin
ka i jedan
dozer manjeg ucinka.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Odabran je grejder sa no em (daskom) irine ld=3m
Dodatni podaci potrebni za proracun su slijedeci:
-
kut zako enja daske prema smjeru kretanja grejdera iznosi a=45°
-
irina preklopa lp=20cm
-
broj prijelaza grejdera po irini njegova radnog zahvata nlr=7 (lomljeni materijal
, vece
granulacije)
Proracun prakticnog ucinka Up za grejder vr i se na slijedeci nacin:
1.
odredivanje brzine kretanja grejdera (v)
Brzina kretanja grejdera pri zavr noj obradi povr ina nasipavanja (planiranja) je
izmedu 1,5 i 2,5km/h. S obzirom na vrstu materijala i njegovu granulaciju, odabr
ati
cemo brzinu od 1,5km/h.
2.
odredivanje irine radnog zahvata daske grejdera
Odredivanje irine radnog zahvata daske grejdera se vr i u ovisnosti o kutu zako enja
daske prema smjeru kretanja grejdera. Za to mo e poslu iti proracun ili slijedeca
tablica.
Kut daske irina daske (m) ld
2,2 3,1 3,7 4,0 4,3
irina radnog zahvata daske grejdera (m) lr
60 stupnjeva 1,9 2,7 3,7 4,0 4,3
45 stupnjeva 1,6 2,2 2,6 2,8 3,0
S obzirom na velicinu kuta od 45° mo emo za danu irinu daske od 3 m reci da je
lr=2,2m.
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =[v ×(l -
l )×
1000]nlr
T rp
UT =[1,5 ×(2,2 -
0,2)×
1000
UT =
428m2
h
UT =
428m2 h ×
0,3
129m3
]7
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k ×
k ×
k
P Trvogds
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
kog = 0,83
krv = 0,84
kds = 0,91
UP =
129 ×
0,83 ×
0,84 ×
0,91
82 m3 h prakticni ucinak grejdera za planiranje
Potreban ucinak je 172 m3/h, pa s obzirom na to mo emo reci da su potrebna 3 grejd
era za
fino razastiranje i planiranje materijala.
S obzirom da je razlika izmedu potrebnog ucinka i odabranog ucinka relativno mal
a (172 -
164 = 6 ~ 3,8%), za proces je moguce uzeti dva grejdera odabrane velicine i ucin
ka i jedan
grejder manjeg ucinka.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Odabran je tandem valjak sa valjcima irine lr=1,8m
Dodatni podaci potrebni za proracun su slijedeci:
-
irina preklopa lp=20cm
Na probnom polju odredeni su slijedeci podaci:
-
broj prijelaza valjka po irini njegova radnog zahvata nlr=10
-
debljina sloja koji se zbija h=30cm
-
brzina kretanja valjka 1,5km/h
Proracun prakticnog ucinka Up za valjak vr i se na slijedeci nacin:
1.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =[v ×(l -
l )×
h ×1000]
nlr
T rp
UT =[1,5 ×(1,8 -
0,2)×
0,3 ×
1000]
10
UT =
72m3 h
2.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k ×
k ×
k
P Trvogds
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
kog = 0,83
krv = 0,84
kds = 0,91
UP =
72 ×
0,84 ×
0,83 ×
0,91
46 m3 h
prakticni ucinak valjka
Potreban ucinak je 134 m3/h, pa s obzirom na to mo emo reci da su potrebna 3 valjk
a za
zbijanje materijala.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 17.
Potrebno je tehnolo ki osmisliti proces betoniranja kalote tunela na AC Krapina-Mace
lj.
Potrebno je odrediti potrebne dnevne ucinke i odabrati strojeve potrebne za izvo
denje.
Poznati podaci o gradevini:
-
dvije tunelske cijevi (lijeva i desna), svaka duljine 2000m
-
betoniranje se obavlja pomocu pred-zgotovljenih oplatnih segmenata
o
kog=1,00 (odlicna organizacija gradili ta)
o
krv=0,92 (odlicno kori tenje radnog vremena)
-
kog, krv, kds za ostale strojeve iznose:
o
kog=0,83 (dobra organizacija gradili ta)
o
krv=0,84 (dobro kori tenje radnog vremena)
o
kds=0,91 (ocuvani strojevi)
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Tehnolo ko osmi ljavanje procesa:
Svaki oplatni segment du ine je 10m, a jednom namje ten prima 150m3 betona. U svakoj
tunelskoj cijevi se nalazi po jedan oplatni segment, koji se pomice po tracnicam
a.
Tehnologija izgradnje je takva da se betoniranje odvija neprestano, po principu
jedna cijev se
betonira, dok se u drugoj cijevi namje ta drugi segment oplate.
Namje tanje jednog oplatnog segmenta traje 1 dan. Nakon namje tanja pristupa se
betoniranju. Nakon betoniranja beton mora biti pod oplatom slijedeca 2 puna dana
, nakon
cega se oplatni segment pomice na slijedecu poziciju.
Tunelska cijev
prva druga
1 dan namje tanje oplate
2 dan betoniranje
3 dan stajanje betona namje tanje oplate
4 dan stajanje betona betoniranje
5 dan namje tanje oplate stajanje betona
6 dan betoniranje stajanje betona
7 dan stajanje betona namje tanje oplate
8 dan stajanje betona betoniranje
X namje tanje oplate stajanje betona
X betoniranje stajanje betona
X stajanje betona
Potrebna dnevna kolicina betona je 150m3. Ugradnja betona se vr i svaki drugi dan
(vidi
tablicu)
Vrijeme gradenja:
=
0,2 h =
12 min
tvp =
151
5 =
0,2 h =
12 min
ti =
20 min
Tc =
2 +
12 +
12 +
20 +
5
Tc =
51min
n =
c
nc =
60cT60
51 =
1,18
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
1,18 ×
6
7 m3
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k ×
k ×
k
P Trvogds
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti:
kog = 1,00
krv = 0,92
UP =
7 ×
1,00 ×
0,92
UP
6,5m3 h
Nakon izracunavanja prakticnog ucinka auto-mije alice, potrebno je uskladiti broj
potrebnih auto-mije alica s odabranom pumpom za beton na slijedeci nacin.
UPUGR =
15m3 h (ucinak pumpe za beton)
U =
6,5m3 h (ucinak auto-mije alice)
PMJE
S obzirom na dobivene ucinke potrebne su 3 auto-mije alice.
n
c
n
c
=
5 min
=
=
0,5 h =
30 min
=
3015
15 15 =
1h =
60 min
=
5 +
30 +
60 +
2 +
5
=
102 min
=
T60 c
=
60 /102 =
0,59
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut) za RASTRESITI materijal
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
0,59 ×
8 =
4,72 m3 h
4,5 m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
4.
proracun prakticnog ucinka (Up) za RASTRESITI materijal
U =
U ×
k ×
k
P Trvog
za koeficijente cemo preuzeti
kog = 0,83
krv = 0,84
UP =
4,5 ×
0,83 ×
0,84
UP
3m3 h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Potreban ucinak je 20 m3/h, pa s obzirom na to mo emo reci da je potrebno 7 kamion
a
kipera za prijevoz agregata.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Za prijevoz cementa koristiti cemo kamione koji u silosu mogu prevesti masu od q
c=8t
Vrijeme potrebno za sve manevre ce iznositi 2min (tm=2min). Vrijeme potrebno za
utovar
cemo uzeti 10min, a za istovar cemo uzeti 10min (tu=10min, ti=10min).
Proracun prakticnog ucinka Up za kamion vr i se na slijedeci nacin:
5.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc)
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
8,0 ×
1,0
Qc =
8,0 t ciklus
6.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
T =
t +
t +
t +
t +.
t , gdje su
c
uvovpi m
tu
=
Qc
/
Uu
vrijeme utovara
tvd
=
Ldd
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u dolasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u odlasku
ti
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
t
=
=
1,25 h =
75 min
vp
504050
25 =
2h =
120 min
tvd =
Tc =
10 +
75 +
120 +
10 +
2
Tc =
217 min
n =
c T60 c
nc
=
60 / 217 =
0,28
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
7. proracun teoretskog ucinka (Ut)
U
=
n ×
Q
T
cc
UT =
0,28 ×
8 =
2,24t h
2,25t h
8.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k ×
k
P Trvog
za koeficijente cemo preuzeti
kog = 0,83
krv = 0,84
UP =
2,25 ×
0,83 ×
0,84
UP
1,6 t h (ucinak za RASTRESITI materijal)
Potreban ucinak je 10t/h, pa s obzirom na to mo emo reci da je potrebno 7 kamiona
za
prijevoz cementa.
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Zadatak 18.
Potrebno je tehnolo ki osmisliti proces betoniranja armirano-betonskih stupova i p
loce
vijadukta. Potrebno je proracunati ucinke upotrebljenih strojeva, te izvr iti njih
ovo
uskladivanje.
Osnovni podaci o objektu:
vijadukt je gredni-monta ni
dvije trake, svaka irine 10m i du ine 120m
svaka traka se sastoji iz 6 polja ( raspona ), pojedinacne duljine 20m
medusobni razmak traka je 2m
grede-nosaci su oslonjeni na poprecne naglavne grede
naglavne grede se nalaze na vrhu stupova, visine su 3m, a obujma 40m3
stupovi vijadukta su prosjecne visine 24m, a tlocrtna povr ina svakog stupa je 10m
2
monta ni nosaci su visine 2,5m
ploca je debljine 0,5m
Tehnologija izrade:
mUK
2.
proracun okomite i vodoravne duljine transporta (potrebna skica)
SKICA
Iz skice je moguce vidjeti da je prihvat betona udaljen 50m od osi rotacije, a d
a je
mjesto betoniranja udaljeno 21m.
LV =
50-21 =
29m
S obzirom na visinu stupa od 24m, te da je teret potrebno podici i spustiti za d
odatna
4m, pa prosjecna visina podizanja i spu tanja iznosi:
LO =
30 -
12 +
4 +
4 =
26m
Prosjecni kut zaokreta iznosi ~15°, tj. 0,05 punog okreta.
vKUT
4. odredivanje vremena trajanja razlicitih dijelova procesa.
Vrijeme hvatanja (privezivanja) tereta (tp) ide od 0,65 minute do 2 minute, a ot
pu tanja
(odvezivanja) od 0,5 minute pa do 1,0 minute. Vrijeme punjenja posude za beton j
e od
oko 1 minute pa do 1,5 minute. Bocno pra njenje posude za beton u skuceni prostor
ide od 0,65 minute pa do 0,8 minuta, a pra njenje neposredno ispod posude na ravni
iroki prostor od 0,5 minute pa do 0,65 minuta.
Iz toga mo emo odrediti slijedeca vremena trajanja.
=
1min
tPU
tO =
=
0,86 min
tV =
293026
30 =
0,96 min
=
0,05 0,5 =
0,1min
tKUT
=
0,5 min
tPR
T =
t +
2 ×
t +
t
c
PU MAX PR
Tc =
1+
2 ×
0,96 +
0,5 =
3,42 min
n =
c T60 c
nc =
60 / 3,42 =
17,54
5.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =
n ×
Q
Tcc
UT =
17,54 ×
0,5
8,77 m3
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
6.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k
P Trv
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti
krv = 0,92
UP =
8,77 ×
0,92
UP =
8,06
8m3 h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnih ucinaka toranjske dizalice za stupi ta 1-5, grede 1-5 i polja
ploce 1-6 ce
se vr iti prema gore navedenom proracunu uz izmjenu duljina vodoravnog, okomitog i
kutnog
transporta, prema tablici ispod.
LO LV LKUT
stupi te 1 26m 24m 0,25 okreta
stupi te 2 26m 9m 0,45 okreta
stupi te 3 26m 29m 0,45 okreta
stupi te 4 26m 44m 0,25 okreta
stupi te 5 26m 29m 0,05 okreta
greda 1 12,5m 24m 0,25 okreta
greda 2 12,5m 9m 0,45 okreta
greda 3 12,5m 29m 0,45 okreta
greda 4 12,5m 44m 0,25 okreta
greda 5 12,5m 29m 0,05 okreta
polje 1 8m 18m 0,09 okreta
polje 2 8m 18m 0,41 okreta
polje 3 8m 1m 0,47 okreta
polje 4 8m 38m 0,41 okreta
polje 5 8m 38m 0,09 okreta
polje 6 8m 19m 0,03 okreta
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
Proracun prakticnog ucinka Up za auto-mije alicu vr i se na slijedeci nacin:
1.
proracun ucinka po jednom ciklusu (Qc) za materijal
Q =
q ×
k
c
cpu
Qc
=
6 ×
1,0
Qc =
6,0 m3 ciklus
2.
proracun trajanja jednog ciklusa (Tc) i broja ciklusa u jednom satu (nc)
Tc =
tu +
tvo +
tvp +
ti +.
tm, gdje su
tu
vrijeme utovara
tvo
=
Ldo
/
vpu
vrijeme vo nje punog vozila u odlasku
tvp
=
Ldp
/
vpr
vrijeme vo nje praznog vozila u povratku
ti
=
Qc
/
Ui
vrijeme istovara
tm
vrijeme svih manevara i izmjene vozila
tu =
2 min
tvo =
=
0,25 h =
15 min
tvp =
205
5 20 =
0,25 h =
15 min
ti =
6 8,77 =
0,68 h =
41min
tm =
4 min
Tc =
2 +
15 +
15 +
41+
4
Tc =
77 min
n =
c T60 c
nc =
60 / 77 =
0,78
3.
proracun teoretskog ucinka (Ut)
U =
n ×
Q
T
cc
UT =
0,78 ×
6 =
4,68 m3
h
TVZ GRADITELJSKI ODJEL
GRAÐEVINSKI STROJEVI
4.
proracun prakticnog ucinka (Up)
U =
U ×
k ×
k
P Trvog
za koeficijente cemo preuzeti slijedece vrijednosti:
kog = 1,00
krv = 0,92
UP =
4,68 ×
1,00 ×
0,92
UP =
4,3
4m3 h
Nakon izracunavanja prakticnog ucinka auto-mije alice, potrebno je uskladiti broj
potrebnih auto-mije alica s toranjskom dizalicom.
UPDIZ =
8m3 h (ucinak toranjske dizalice)
U =
4m3 h (ucinak auto-mije alice)
PMJE
Iz prikazanih rezultata mo emo zakljuciti da su potrebne 2 auto-mije alice za beton.